top of page

HAKKINDA / ABOUT

Lübnan asıllı fotoğrafçı Nejla Osseiran, uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yoksulluk, çalışan çocuklar, kimlik, göç, zorla tahliyeler ve çevreyle ilgili çektiği fotoğraflar çeşitli etkinliklerde sergilendi ve yayımlandı. 2010 yılından beri bu konularla ilgili belgesel filmler yapıyor.

 

Nejla Osseiran, a Turkish-Lebanese photographer, worked as an instructor at Boğaziçi University for many years. Her work has been exhibited and published in various media. Her photos are social documentaries mainly concerned with issues such as identity, poverty, working children, displacement, forced evictions and the environment. She has been making documentary films related to these issues since 2010.

Nejla Osseiran.jpg

KİŞİSEL FOTOĞRAF SERGİLERİ / PHOTOGRAPHY EXHIBITIONS

1991     ‘Karma’, Galeri Arşiv,   İstanbul

1993     ‘Kediler’, Galeri Arşiv, İstanbul.

1997     ‘Sİyahla Beyaz’ , Galeri Arşiv, İstanbul.

 

KATILDIĞI FOTOĞRAF SERGİLERİ / PHOTOGRAPHY EXHIBITIONS ATTENDED

2009 'Sulukule’yi Aldılar Darbukamı Kırdılar’, Hafriyat, Karaköy, İstanbul

2009 ‘Sulukule: Lieu Volé’, Lille, Fransa

2013 Sulukule'nin Adını Değiştirebilecekler mi?, 13. İstanbul Bienali

2016 Istanbul. Passion, Joy, Fury

2016 MAXXI Roma

 

ÖDÜLLER / AWARDS

 

1991   Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, ‘Kadın Gözüyle Kadın, (Mansiyon Ve Sergilenme Ödülü)

2004   TMMOB MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ 2004 YILI AJANDASI FOTOĞRAF YARIŞMASI ‘Yaşa(yan) İstanbul Yaşa(yan) Mimarlık’, (Saydam Ödülü)

2004   Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar ve Eylem Vakfı ‘2. Çalışan Çocuklar Fotğraf Yarışması’ (Siyah Beyaz Sergilenme Ödülü 2 adet)

2005   Fişek Enstitüsü, Çalışan Çocuklar ve Eylem Vakfı ‘3. Çalışan Çocuklar Fotğraf Yarışması’ (Sergilenme Ödülü 1 adet)

2006   Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar ve Eylem Vakfı ‘ 4. Çalışan Çocuklar Fotğraf Yarışması’ (Siyah Beyaz Sergilenme Ödülü 1 adet)

2007   Fişek Enstitüsü, Çalışan Çocuklar ve Eylem Vakfı ‘5. Çalışan Çocuklar Fotğraf Yarışması’ (Seyah Beyaz sergileme)

2008   TMMOB MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ 2008 YILI AJANDASI FOTOĞRAF YARIŞMASI “İNSAN HAKKI OLARAK MİMARLIK”            (Renkli Sayısal Sergilenme Ödülü)

2008   Fişek Enstitüsü, Çalışan Çocuklar ve Eylem Vakfı ‘6. Çalışan Çocuklar Fotoğraf Yarışması’  (Renkli Birincilik Ödülü ve sergileme 1 adet)

2009   Fişek Enstitüsü, ‘7. Çalışan Çocuklar Fotoğraf Yarışması’  (Renkli Brinicilik Ödülü ve sergileme 3 adet)

2012  TMMOB MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ 2012 YILI AJANDASI FOTOĞRAF YARIŞMASI “İNSAN HAKKI OLARAK MİMARLIK”              (Renkli Sayısal Sergilenme Ödülü)

bottom of page