top of page

Canım Sulukule.. / My Beloved Sulukule..

CANIM SULUKULE..
Bu foto-röportaj 2005-2010 arası Istanbul’da Fatih belediyesi tarafından yürütülen ‘Kentsel dönüşüm/yersizleştirme’ projesi kurbanı ve bir Roman mahallesi olan Sulukule’nin son 2.5 yılına tanıklık ediyor. Fotoğraflarının çekilmesini, yurtlarından son bir anı kalması isteğiyle, Sulukuleliler talep etmişler ve objektife bu duygularla poz vermişlerdir.

Röportajdan hemen üç ay sonra evi yıkılan Gülsüm abla bizlere yoksulluğa, ayrımcılığa ve Roman olmaya dair duygularını anlatmakta. Çok sevdiği Sulukule’de geçen çocukluğunun mutlu anılarını da bizimle paylaşıyor. Söylediği şarkı herşeyi özetliyor aslında: ‘Tek başımayım’.

MY BELOVED SULUKULE..
This photo-reportage witnesses the last 2 and a half years of Sulukule, a gypsy neighborhood in Istanbul now completely demolished as part of an urban transformation project carried out by the Fatih municipality, during the years 2005-2010. The people of Sulukule themselves wanted to have their pictures taken and they posed for the camera desiring to have one last memento of their homeland.

In the background is the voice of Gulsum Abla, whose house in Sulukule was under the threat of demolition at the time, but now also demolished. She tells us her feelings about being a gypsy, living in poverty and discrimination. She talks about the old happy days of her childhood in her beloved Sulukule. Her song at the end sums it up: ‘I’m All Alone

 


Yönetmen / Director

Nejla Osseiran


Müzik / Music

Anouar Brahem


Montaj / Editing

Imre Balanlı


Süre / Running time

10 min.


Yılı / Year

2010

bottom of page